Čo robiť, keď vám vypadol televízny signál?
Každý výpadok televízneho príjmu je nepríjemný a podľa Murphyho zákonov sa vždy stane vtedy, keď máte práve rozpozeraný zaujímavý seriál alebo športový prenos. Situácia môže mať veľa príčin, avšak viac ako 90 % z nich dokážete vyriešiť sami bez pomoci technickej podpory alebo odborného servisu. V tomto článku vám prinášame niekoľko užitočných tipov.
Neprepadajte panike!
Ak chcete problém s príjmom riešiť, je dobré vedieť, aký signál a odkiaľ prijímate. Či máte televízor pripojený priamo na anténny rozvod alebo využívate digitálny prijímač, či už satelitný, terestriálny, káblový alebo typ streamovacieho prijímača.
Rozdiel je aj v tom, či vám príjem televízneho signálu vypadne počas sledovania programu alebo jednoducho nie je možné zariadenie zapnúť.
Nefunguje vám prijímač?
Pre našu potrebu budeme predpokladať, že máte doma satelitný prijímač, ktorý je pripojený k televízoru a nejde zapnúť. Všetky tieto rady sú cielené predovšetkým pre používateľov, ktorí už zostavu prijímača s televízorom používali, nie pre tých, ktorí ju prvýkrát nainštalovali.
V článku sa teda nebudeme zaoberať prvou inštaláciou prijímača ani základným prepojením.
Postupujte podľa nasledujúcich krokov:
- Predtým než začnete čokoľvek riešiť, uistite sa, že oba prístroje, to znamená digitálny prijímač aj televízor, sú pripojené k napájaniu a sú na nich zapnuté sieťové vypínače.
Televízor je obvykle pripojený priamo sieťovou šnúrou do zásuvky, digitálny prijímač môže byť pripojený buď priamo sieťovým káblom do prístroja alebo prostredníctvom externého napájacieho zdroja. - Uistite sa, že všetky potrebné napájacie káble sú pripojené do zásuvky a do zariadení a že sú riadne zasunuté v zásuvkách.
Odporúčame, aby ste konektory vyskúšali dotlačiť. Mohli sa totiž uvoľniť pri každodenných činnostiach ako upratovanie, presúvanie vecí či pri inej manipulácii. - Oba prístroje zapnite a skontrolujte, či sú funkčné. U prijímačov to zväčša poznáte tak, že sa rozsvieti displej alebo kontrolná LED.
Na televízore zväčša preblikne displej, prípadne sa zobrazí výzva na pripojenie externého zariadenia. Ak nie ste si istí, že televízor je zapnutý a displej je čierny, stlačte na ovládači televízora tlačidlo menu, aby ste sa uistili, či je skutočne zapnutý. - Ak digitálny prijímač alebo televízor nejdú zapnúť pomocou diaľkového ovládača, príčina môže byť v tom, že sú vybité batérie v diaľkovom ovládači alebo sú zle založené. V tomto prípade vymeňte batérie v diaľkovom ovládači.
Ak pri sebe batérie nemáte, otvorte kryt na batérie na diaľkovom ovládači, batériami pootočte a vyskúšajte, či je možné ovládať prístroj. - Funkčnosť diaľkového ovládača môžete vyskúšať aj pomocou mobilného telefónu. Zapnite fotoaparát na mobilnom telefóne, namierte naň diaľkový ovládač prednou časťou a stlačte niektoré tlačidlo na diaľkovom ovládači.
Na prednej časti diaľkového ovládača musíte vidieť blikať LED diódu uloženú pod predným krytom. Vďaka tomu viete, že ovládač vysiela signál. Niektoré diaľkové ovládače sú univerzálne a majú možnosť ovládania viacerých zariadení ako je napríklad prijímač aj televízor. Skontrolujte, či používate na zapnutie správne tlačidlo. - Ak je zapnutý aj digitálny prijímač, skontrolujte na televízore či je prepnutý na správny vstup. Vstupy sú zväčšia označené názvom HDMI 1 až 4. Ak je televízor prepnutý na správnom vstupe, na ktorom je pripojený prijímač a obraz sa napriek tomu nezobrazuje, stlačte na ovládači prijímača tlačidlo menu alebo OK, aby ste sa uistili, že je signál z prijímača priechodzí.
Ak na televízore neuvidíte zobrazené menu alebo iné ponuky z prijímača, znamená to, že môže byť problém v prepojení prijímača a televízora. Skontrolujte prepojovací kábel medzi televízorom a prijímačom. Moderné televízory sú zväčša pripojené HDMI káblom. Jemným dotlačením konektorov sa uistite, že je správne zapojený.
Zapli ste zariadenie, ale stále nejde obraz?
Ak na televízore vidíte menu alebo iné ponuky a stále nejde obraz, môže byť príčin viacero. Dôležité ale je, že máte skontrolovanú cestu medzi televízorom a prijímačom a viete, že prepojenie medzi nimi je v poriadku
- Skontrolujte, či je do prijímača privádzaný signál. Vojdite do zoznamu kanálov a zvoľte niektorú z voľných televíznych staníc, napríklad CT24.
Ak obraz naskočí, je jasné, že prijímač dostáva správny signál a chybu treba hľadať v dekódovaní programov. Prepnite medzi niekoľkými kódovanými stanicami a chvíľu počkajte, či obraz naskočí. Niekedy sa môže stať, že karta jednoducho nemá načítané aktuálne dekódovacie kľúče, a práve vďaka tejto procedúre ju prinútite si ich stiahnuť. - Ak to nepomôže, vytiahnite a znova vložte dekódovaciu kartu, poprípade reštartujte prijímač. Buď využijete menu reštart u prijímačov, ktoré ho majú alebo prijímač jednoducho na niekoľko minút odpojíte od napájania. Po zapojení by mal prijímač normálne fungovať.
- Ak pri prepnutí na voľné kanály nefungujú ani tieto, môže byť problém s anténnym systémom.
Skontrolujte pripojenie anténneho kábla do prijímača a uistite sa, že je zapojený v správnom vstupe (pri satelitných prijímačoch LNB in) a či je konektor dostatočne dotlačený a dotiahnutý.
Po dotiahnutí matice konektoru sa jemným zatiahnutím za kábel presvedčte, že správne drží v konektore. Hlavne u starších káblov sa totiž používali skrutkovacie anténne konektory, ktoré sa naskrutkovali priamo na kábel. Tieto konektory sú však háklivé na mechanické namáhanie a kábel sa z nich môže časom uvoľniť.
Ak je anténny kábel pripojený správne a signál napriek tomu nejde, vyskrutkujte ho z prijímača a pozrite sa, či v ňom nie je vlhkosť. Skontrolujte takto celú signálovú cestu až po LNB konvertor, ktorý je pripevnený na parabolickej anténe. - Ak sú všetky káble pripojené správne a nie sú zavlhnuté, je potrebné skontrolovať konfiguráciu antény a DiSEqC prepínača vo vašom prijímači. Mohlo sa stať, že niektorý z členov rodiny sa pokúšal v prijímači niečo nastavovať a omylom zmenil konfiguráciu. Ak si neviete rady, odporúčame kontaktovať technickú podporu alebo montážnu firmu.
- Ak je aj konfigurácia nastavená správne, je možné, že niektorý z komponentov v signálovej ceste je vadný. Ak používate príjem z viacerých satelitov cez DiSEqC prepínač, skúste v prvom rade vymeniť prepínač, ak to nepomôže, môže byť vadný LNB alebo samotný digitálny prijímač. V tomto prípade je najlepšie kontaktovať technickú podporu alebo technika.
Vypadol vám príjem počas sledovania?
Tu môže byť tiež viacero príčin:
- V prvom rade podľa horeuvedených rád skontrolujte, či je funkčný televízor a či je prepnutý na správny vstup (source). Môže sa stať, že aj počas sledovania televízie náhodou stlačíte tlačidlo na zle uloženom diaľkovom ovládači, alebo sas ním môže hrať dieťa. Neverili by ste, koľkokrát je tohlavný dôvod ak „nejde satelit".
- Veľa televízorov má časovač vypnutia, ktorý po určitom čase ponúkne vypnutie televízora, a ak ste si práve odskočili a nepotvrdíte, že chcete televízor nechať zapnutý, ten sa automaticky vypne. Niektoré televízory tiež majú kvôli úspore energie čidlá prítomnosti, a ak pred televízorom dlhšiu dobu nikto nesedí, televízor vypnú. Takže skontrolujte či je televízor naozaj zapnutý.
- Ak obraz stmavol alebo zamrzol, skúste prepnúť medzi kanálmi a skontrolujte či ostatné kanály idú. Ak nie, prepnite na niektorý z voľných programov, napríklad ČT24, a skontrolujte, či fungujú. Ďalej postupujte podľa hore uvedených rád.
- Ak obraz na niektorom z programov mrzne alebo vypadáva, skúste prepnúť na iný kanál a vráťte sa späť. Tento jav môže byť spôsobený slabým signálom z antény.
Ak sa porucha prejavuje iba na jednom programe, môže byť problém priamo vo vysielaní a takýto problém doma nevyriešite. Ak sa rovnaká porucha prejavuje na viacerých programoch, častou príčinou býva nepriaznivé počasie ako silný dážď, sneženie alebo podobné meteorologické javy.
V zimnom období môže byť tiež snehom zapadaná parabolická anténa, čo má za následok zníženie signálu. Pomôže jej očistenie. Výpadky signálu môže mať na svedomí aj silný vietor, v prípade, že parabolická anténa nie je dostatočne pevne uchytená a dochádza k jej výkyvom. - Ak sa výpadky signálu prejavujú aj za dobrého počasia a častejšie, ich príčinou môže byť zle nastavená parabolická anténa. V tomto prípade je potrebné doladenie nastavenia parabolickej antény. Ak si na to netrúfate, odporúčame túto prácu zveriť odbornému technikovi.
- Jednou z príčin výpadkov signálu býva aj prekážka vo výhľade parabolickej antény na satelit. Najčastejšie ide o stromy alebo iný porast, ktoré pri montáži paraboly boli nižšie a signál bol dobrý, avšak časom vyrastú a začnú postupne signál tieniť. Riešením je pochopiteľne buď odstránenie prekážky alebo preloženie paraboly.
- Slabý signál môže mať na svedomí aj vadný LNB konvertor, takže ak sa vám nedarí anténu nastaviť tak, aby k výpadkom signálu nedochádzalo, skúste vymeniť LNB konvertor.
- Ak takýmto výpadkom dochádza aj po jeho výmene, môže byť príčinou malá parabola, ktorá neposkytuje dostatočný zisk signálu na kvalitný príjem. V tomto prípade pomôže výmena paraboly za väčšiu.
Tip na záver
Myslite na to, že každý zo súčasných digitálnych prijímačov aj televízorov je v podstate malým počítačom a sem-tam sa môže zaseknúť. Takže ak sa vám napriek všetkému snaženiu nedarí prijímač rozchodiť alebo sa správa neštandardne, „skúste ho vypnúť a zapnúť.“
No a ako sa hovorí, „ak zlyhali všetky pokusy, prečítajte si návod.“ Budete prekvapení, aké novinky v ňom nájdete. Prípadne zavolajte na našu technickú podporu a technici vám radi poradia.