Ako funguje fotovoltika a na čo ju môžete doma využiť?
Fotovoltika, zjednodušene elektrická energia získavaná zo slnka, je v súčasnosti veľkým trendom. Záujem o solárne panely stúpa a na strechy svojich domov si ich inštaluje čoraz viac majiteľov. Niet divu. Solárna energia je spoľahlivá, nízkonákladová a ekologická. Ako ju môžete vo svojej domácnosti využiť aj vy?
Energiu získanú zo slnka môžete využiť jednoducho ako akúkoľvek elektrickú energiu na prevádzku televízora, svetla či domácich spotrebičov. Je plnohotnou a ekologickou náhradou energie získavanej z fosílnych palív. Stretnúť sa môžete aj s pojmami zelená energia či energia z obnoviteľných zdrojov. Tými sú okrem slnka aj vietor alebo voda.
Ako funguje fotovoltika?
Základom pre fotovoltiku sú slnko a solárne panely. Slnečné lúče dopadajú na solárne panely, a tie ich následne premieňajú na jednosmerný prúd. Po premene na striedavý prúd vzniká elektrina na vaše bežné použitie. Takto získaná energia oplýva viacerými benefitmi.
Hlavné výhody fotovoltiky
Okrem zásadnej výhody, ktorou je dostupnosť všade na svete, prináša energia zo slnka aj ďalšie plusy významné pre vás i životné prostredie.
Zníženie účtov za elektrinu
V čase, kedy ceny energií neustále rastú, je atraktívnou stránkou solárnej energie práve tá finančná. Najväčším nákladom je totiž inštalácia solárnych panelov. Po jej zabezpečení sa už nemusíte báť vysokých účtov za elektrinu. Mesačné výdavky vám môžu o klesnúť o desiatky až stovky eur.
Možnosť získať štátne dotácie
Od počiatočnej investície vás môžu výrazne odbremeniť štátne dotácie. Mnohé krajiny vrátane Slovenska poskytujú dotácie na zelené domácnosti, aby podporili ekologické bývanie a prispeli k znižovaniu emisií.
Nespotrebovanú elektrinu využijete neskôr
Ak solárne panely vygenerujú príliš veľa energie, môžete si ju odložiť na neskôr. Dá sa uskladniť v takzvanej virtuálnej batérii, do ktorej posielate prebytky energie a v prípade potreby ich ich využijete. Nespotrebovanú elektrinu viete tiež zužitkovať pri výpadku prúdu, odpredať ju alebo si ju nechať započítať do účtov za elektrinu, čím si znížite ich výšku.
Tichá prevádzka a nulové emisie
Produkcia slnečnej energie nevytvára žiadny hluk. Je čistá, tichá a prospešná pre životné prostredie. Do ovzdušia sa z nej neuvoľňujú žiadne škodlivé plyny. Životnosť solárnych panelov je navyše 30 ? 40 rokov, takže ide skutočne o udržateľnú formu výroby energie.
Ak vás téma fotovoltiky zaujala, u nás nájdete všetko potrebné pre inštaláciu solárnych panelov od setov pre montáž cez meniče až po rôzne príslušenstvo.
Oplatí sa investovať do fotovoltiky?
Na jednej strane návratnosť investícií, na druhej strane spotrebovanej energie pri výrobe. Solárny panel už v priemere za 1,5 roka vyprodukuje také množstvo energie, aké sa minulo pri jeho výrobe.
Peňažná investícia do fotovoltiky sa vám zase vráti o 6 - 10 rokov.
Toto číslo sa dá celkom presne odhadnúť. Pri kúpe panelov totiž presne viete, koľko elektriny vyrobia, a koľko vás bude táto elektrina stáť.