Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Konvertor na satelit: Ako vybrať ten správny?

Satelitný konvertor zastáva dôležitú funkciu v prijímaní signálu zo satelitu a vášho koncového zážitku. Podľa čoho a ako vybrať ten správny? Pripravili sme vás prehľad, ktorý vám pomôže.

Čo je satelitný konvertor?

Skratka LNB, z angličtiny Low-noise block converter, označuje satelitný konvertor, umiestnený v ohnisku parabolickej antény, ktorý prijíma signál zo satelitu, zosilňuje ho a konvertuje na nižšiu frekvenciu.

Skonvertovaný signál je koaxiálnym káblom privedený do tunera satelitného prijímača, ktorý ho ďalej demoduluje a spracováva. Konverzia je potrebná, aby mohol byť použitý bežný (lacný) koaxiálny kábel. Satelit totiž vysiela v pásme desiatok GHz a prenos vysokých frekvencií by po bežnom koaxiálnom kábli nebol možný kvôli vysokému útlmu.

Ako funguje LNB konvertor?

Napriek tomu, že navonok LNB vyzerá pomerne jednoducho, ide o komplexné zariadenie. V rámci Európy sa obvykle používajú takzvané univerzálne konvertory, ktoré prijímajú signál v pásme Ku v rozsahu 10,7 GHz - 12,75 GHz a konvertujú ho do pásma satelitnej medzi frekvencie 950 MHz - 2150 MHz. 

Keďže je medzifrekvenčné pásmo užšie ako vstupný rozsah LNB, je tento rozsah rozdelený na dve pásma:

  • Dolné 10,7 GHz –- 11,7 GHz
  • Horné 11,7 GHz –- 12,75 GHz

Na to, aby ste mohli obe pásma využívať, satelitný prijímač medzi nimi prepína pomocou signálu 22 kHz vysielaného cez koaxiálny kábel.

Aby bolo možné na satelite využívať čo najviac transpondérov (frekvencií), a tie sa navzájom nerušili, vysielanie prebieha v dvoch polarizáciách:  horizontálnej a vertikálnej (niektoré satelity najmä z východu využívajú kruhovú ľavotočivú a pravotočivú polarizáciu). 

Prepínanie polarizácie je ovládané jednosmerným napätím, ktorým je LNB napájaný zo satelitného prijímača. Napätie 12,5 V –- 14,5 V nastaví vertikálnu polarizáciu a 15,5 V - 18 V horizontálnu. 

Práve potreba priechodu ovládacích signálov pásma a polarizácie k LNB vylučuje možnosť plnohodnotne zapojiť na jeden výstup LNB viac satelitných prijímačov rovnako ako u bežného TV rozvodu. 

Pochopiteľne, ak ich zapojíte, fungovať budú., Pprijímač priamo pripojený na LNB bude ovládať prepínanie pásma a polarity a ďalšie prijímače za ním môžu sledovať iba programy z rovnakého satelitu s rovnakým pásmom a polaritou.

Aký konvertor kúpiť?

Jedným z dôležitých parametrov, ktoré sa v minulosti u LNB veľmi riešili, je odstup signálu od šumu udávaný v parametroch LNB v dB. V súčasnosti sa však parametre moderných LNB ustálili na hodnotách 0,1 –- 0,3 dB, takže aj tie ?najhoršie? LNB bez problémov vyhovujú na všetky použitia. 

LNB sa štandardne montuje do objímky v strede satelitnej antény, ktorá sa utiahne okolo jeho krku. Tento spôsob montáže umožňuje doladenie náklonu LNB okolo svojej osi aj posun LNB dopredu a dozadu, čím je možné vystrediť ho priamo do ohniska paraboly. LNB sa vyrábajú v rôznych variantoch na individuálny príjem jedného alebo viacerých satelitov a na pripojenie k jednému alebo viacerým prijímačom.

Druhy konvertorov

Single LNB konvertor

Základným typom LNB je Single LNB. Slúži na príjem signálu z jedného satelitu jedným prijímačom. Preto tu nájdete iba jeden výstup.

Ak potrebuje signál z jedného satelitu prijímať viacerými prijímačmi, môžete použiť viacero samostatných parabol. Nejde ale o veľmi dobré riešenie, pretože vyžaduje veľa miesta a každá parabola musí byť presne nastavená.

LNB s viacerými výstupmi

Jednoduchšie je využiť LNB s viacerými výstupmi ako Twin pre 2 prijímače, Quad pre 4 prijímače alebo Octo pre 8 prijímačov. Výhodou týchto konvertorov je, že pre prijímač sa každý výstup správa ako samostatný LNB, takže na každom z prijímačov môže byť zvolená ľubovoľná kombinácia frekvencie, pásma a polarizácie.

 Samozrejme, ak chcete na všetkých alebo aspoň na niektorých prijímačoch prijímať signál z dvoch či troch satelitov, stačí nainštalovať pomocou Multifeed ďalší LNB a jednotlivé výstupy pripojiť cez DiSEqC prepínače rovnako ako pri používaní Single LNB. Tieto LNB sú vhodné aj pre použitie s viactunerovými prijímačmi.

Monoblok LNB

Ďalšou verziou je, že potrebujete prijímať signál z viacerých satelitov bez špeciálnych držiakov Multifeed alebo toroidnej paraboly. Najjednoduchším spôsobom je v tomto prípade použitie monoblok LNB

V našich podmienkach takto môžete použiť monoblok 4,3. Ide o dvojicu LNB spriahnutú v jednom tele (preto monoblok)s odstupom 4,3 ° ktorý zodpovedá odstupu satelitov Astra 19,2 °E a Astra 23,5 °E, pre ktoré je určený. 

Monoblok sa montuje tak, že jeden zo satelitov sa prijíma v ohnisku paraboly a druhý ?škúlením?.  Vďaka tomu na jeho montáž stačí bežná parabola bez ďalšieho vybavenia. Keďže ide o príjem z dvoch satelitov, je súčasťou monobloku aj DiSEqC prepínač A/B , takže v prijímači nastavujete štandardne dva LNB s dvojvstupovým DiSEqC prepínačom. Monobloky sú dostupné vo verzii Single ale aj Twin a Quad pre 1. 2 alebo 4 prijímače (tunery).

Quatro LNB

Pre príjem z viacerých satelitov, prípadne pre väčší počet prijímačov však možno riešiť aj inak. Pri rozvodoch pre viac prijímačov napríklad v obytných domoch sa používajú špeciálne konvertory označované Quatro LNB. Tieto konvertory majú vždy 4 výstupy. 

Na rozdiel od horeuvedených LNB každý z výstupov dáva iný signál - horné pásmo/H polarizácia, horné pásmo/V polarizácia, dolné pásmo/H polarizácia, dolné pásmo/V polarizácia. Pri pripojení bežného prijímača by ste získali možnosť prijímať iba jednu kombináciu pásma a polarizácie. 

Tieto LNB sú určené na pripojenie k takzvaným multiprepínačom, ktoré zabezpečujú prepínanie pásma aj polarizácie, a pre prijímače tak poskytujú výstup, akoby bol pripojený priamo k LNB alebo DiSEqC prepínaču s viacerými LNB. Pomocou tohto riešenia možno obslúžiť aj viac ako 20 prijímačov.

Schémy zapojenia LNB konvertorov

Na záver si môžete prezrieť schémy využitia rôznych typov LNB konvertorov (podľa počtu výstupov) so satelitnými prijímačmi, ktoré majú rôzny počet tunerov. Vo všeobecnosti platí, čím viac zapojených tunerov, tým máte väčšie možnosti nahrávania viacerých programov súčasne, využívania funkcie PIP (obraz v obraze), prípadne QUAD PIP (4 rôzne programy na jednej obrazovke).

Stále sa neviete rozhodnúť, aký LNB konvertor zvoliť? Ozvite sa nám, sme tu pre vás.



 
 

Recommended articles