Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Ako vybrať konzolu na satelit? Poradíme vám

So satelitným príjmom sa neodmysliteľne spája parabolická satelitná anténa. Okrem ďalších komponentov ide o kľúčovú súčasť prijímacej zostavy. 

Satelitná anténa je háklivá na presné nastavenie vzhľadom k satelitu, a už malá odchýlka jej polohy spôsobí výpadok signálu. Preto je veľmi dôležité jej pevné a stabilné uchytenie. To je práve u parabolických antén pomerne veľká výzva. 

Bežne používané antény s priemerom 80 100 cm sú totiž dostatočne veľkou prekážkou, do ktorej sa môže vietor oprieť značnou silou. Pokiaľ anténa nemá dostatočne pevné uchytenie, bude vám za veterného počasia často vypadávať signál a čo je horšie, môže dôjsť k uvoľneniu antény a jej pádu. Preto je výber spôsobu upevnenia a samotnej konzoly kľúčovým parametrom pri montáži.

Aké parametre treba zohľadniť?

Vzhľadom na to, že satelitnú parabolu musíte orientovať (v našich podmienkach) vždy na juh, je prvým krokom pri jej výbere určenie umiestnenia antény. Pri rozhodovaní o mieste  si orientačne zamerajte polohu satelitu, ktorý chcete prijímať. 

Poslúži vám mobilná aplikácia, ktorá vám pomôže určiť smer natočenia antény. Treba si všímať, či sa v ceste nenachádzajú prekážky, ktoré by bránili príjmu (stromy, budovy a podobne). 

Pokiaľ bude anténa montovanú na stenu, je tiež dôležité zistiť, či je výhľad na satelit kolmý k stene alebo bude nutné mať anténu voči stene natočenú. V tom prípade treba vybrať dlhšiu konzolu

Dôležitým parametrom je vzdialenosť od steny. Vo všeobecnosti však platí, že dlhšie konzoly sú menej stabilné. Takže si vyberajte len takú dlhú konzolu, akú nutne potrebujete. 

Druhy konzol

Keď sme určili približné miesto upevnenia antény, ideme na samotný výber konzoly. V princípe existujú dva hlavné typy konzol, stožiarové / statívové a uhlové.

stožiarové a uhlové konzoly

Statívové a stožiarové konzoly

Stožiarové alebo statívové konzoly sú charakteristické tým, že sa umiestňujú na strechu alebo na zem a rozsah smerového nastavenia antény je 360°. 

Stožiarová konzola je v podstate tyč, ktorú je nutné ukotviť na držiak na streche, napríklad ku komínu alebo k existujúcej konštrukcii. Na zemi ju možno zakopať alebo zabetónovať do zeme. 

Výhodou stožiarov je, že môžete pod seba namontovať aj viac antén, tak parabolických ako aj klasických prvkových. Samozrejme, je potrebné zabezpečiť dostatočnú stabilitu a prípadne stožiar ukotviť aj postrannými lankami.

stožiarová konzola

Obdobou stožiaru je statívová konzola. Jej výhodou je priamo integrovaný statív, vďaka čomu je inštalácia jednoduchšia. Využijete ju hlavne pri inštalácii na plochých strechách prípadne pri dočasných inštaláciách (výstavy, prezentácie a podobne). 

Napriek tomu, že statív vyzerá relatívne stabilne, po nainštalovaní antény je potrebné upevniť ho, buď hmoždinkami do podkladu alebo, ak to nie je možné, zaťažiť betónovými kockami alebo inou adekvátnou záťažou.

statívová konzola

Uhlové konzoly

Ďalšou skupinou sú uhlové konzoly. Delia sa podľa spôsobu a miesta upevnenia. Všetky sú určené na montáž zboku s 90° uhlom. Nájdete tu viacero typov konzol:

  • Nástenná trojnožka – tieto konzoly majú trojicu tvarovaných nôh, pomocou ktorých sa pripevňujú na stenu. Vyznačujú sa veľmi dobrou stabilitou a vysokou nosnosťou, preto sú výbornou voľbou aj pre väčšie a ťažšie paraboly a na veterných miestach. Vďaka spôsobu uchytenia ich možno inštalovať aj na steny s rôznou štruktúrou a rôznych materiálov.
    konzola stenová trojnožka
  • Stenová konzola s T držiakom  - má uchytenie tvorené pásovinou tvarovanou do T s ukotvením v 3 bodoch na vrcholoch T. Konzoly majú dostatočnú pevnosť a stabilitu aj na väčšie antény, vyžadujú však pre montáž rovnú stenu.
    stenová konzola s T držiakom
  • Stenová konzola s platňou - je konštrukčne podobná s predchádzajúcou, základňu však tvorí oceľová platňa so štvorbodovým ukotvením v rohoch. Je vhodná na väčšie paraboly.
    stenová konzola s platňou

Balkónové konzoly

Ďalšou kategóriou sú balkónové konzoly. Vzhľadom na to, že balkóny zväčša nie sú typizované, existuje veľké množstvo rôznych konzol na balkóny. Väčšinou sa využívajú rôzne kovové úchyty, ktoré sa pripevňujú na trubky tvoriace konštrukciu zábradlia. 

Pri výbere konzoly si preto treba v prvom rade preveriť a zmerať trubky tvoriace konštrukciu balkóna. Ak ide o balkón z iných materiálov alebo murovaný, je možné použiť bočnú balkónovú konzolu s dvoma dlhými pásovými úchytmi, ktoré sa pripevnia na bočnú stranu balkónu alebo L konzolu s posuvným úchytom. 

Niektoré z balkónových konzol sú vhodné aj na uchytenie na stožiar, ak potrebujete umiestniť viac antén. Okrem týchto typov v ponuke nájdete množstvo špecializovaných konzol na rôzne typy upevnenia vrátane napríklad podkrovnej konzoly na strechu s krovom a aj rôzne montážne príslušenstvo.

konzola na balkón

Všetky konzoly pre satelitné paraboly majú priemer uchytenia 40 42 mm. Ak potrebujete mať anténu natočénu, je pri výbere konzoly potrebné prihliadať na miesto umiestnenia aj vzdialenosť od steny. Ak si s výberom konzoly stále neviete rady, kontaktujte našich obchodníkov, ktorí vám radi pomôžu.



 
 

Recommended articles

AB TereBox 2T
AB CryptoBox 800UHD
AB CryptoBox 800UHD
AB CryptoBox 750HD
AB CryptoBox 752HD Combo
Zobraziť všetky ocenené produkty