Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Ako fungujú solárne panely a z čoho čerpajú energiu v noci?

Solárne panely sú skvelým spôsobom, ako využiť silu slnka a premeniť ju na elektrickú energiu. Ako tieto panely fungujú a môžete sa na ne spoľahnúť aj v noci?

solárne panely cez deň a v noci

Ako fungujú solárne panely

Každý solárny panel pozostáva zo súboru solárnych článkov vyrobených z kremíka alebo iných materiálov citlivých na svetlo. Slnečné svetlo sa zas skladá z fotónov, ktoré sú balíkom slnečnej energie.

Keď tieto fotóny dopadnú na solárne články v solárnom paneli, uvoľnia elektróny z ich atómov a umožnia im prúdiť solárnym článkom a vytvárať elektrický prúd. Solárne články sú navzájom prepojené a pripojené k meniču. Ten premieňa jednosmerný prúd (DC) zo solárnych článkov na striedavý prúd (AC), ktorý napája spotrebiče vo vašej domácnosti.

Ako funguje fotovoltická elektráreň

Faktory, ktoré ovplyvňujú účinnosť solárnych panelov

Výkonnosť solárnych panelov závisí od viacerých faktorov. Najzrejmejším je slnečné svetlo – čím viac priameho slnečného svetla panely dostanú, tým viac energie dokážu vyrobiť.

Orientácia a sklon panelov

Pri rozhodovaní o rozložení panelov zvážte svoje fungovanie v dome. 

  • Panely orientované na juh (na severnej pologuli) a naklonené pod uhlom 30 až 40 stupňov sú ideálne pre tých, ktorí pracujú z domu. 
  • Rozloženie na východ a západ je vhodné, ak ráno odchádzate z domu a vraciate sa domov poobede. 

Teplota okolia 

Mohlo by sa zdať, že pre solárne farmy je optimálne jasné, slnečné a bezoblačné počasie, no príliš veľa slnka a tepla výkon fotovoltických článkov znižuje.

Keď sa prevádzková teplota zvýši o 1 °C, účinnosť bežných solárnych článkov na báze kremíka klesne približne o 0,5 %. V solárnom parku majú panely pri prevádzke bežne o takmer 25 °C viac ako okolie, čo môže spôsobiť stratu energie vo výške 12 %.

Typ solárneho panela

Typ panela ovplyvňuje množstvo energie, ktoré dokáže vyrobiť. Monokryštalické panely sú najúčinnejšie, dokážu premeniť 15 20 % slnečného svetla na elektrickú energiu. 

Polykryštalické panely sú o niečo menej účinné, ale aj lacnejšie. Tenkovrstvové panely sú najmenej účinné, ale cenovo najdostupnejšie.

Množstvo energie, ktorú váš systém vyprodukuje, môžu znížiť aj ďalšie faktory, ako je tienenie, znečistenie alebo sneh na paneloch a výkon striedača. Panely preto pravidelne kontrolujte a udržiavajte.

Fungujú solárne panely aj v noci?

V noci alebo za veľmi tmavých podmienok solárne panely nevyrábajú žiadnu elektrinu, pretože na ich napájanie nie je slnečné svetlo. Prebytočná energia vyrobená počas dňa sa však ukladá do batérií na použitie v noci, alebo sa exportuje do siete. V noci potom váš dom čerpá energiu zo siete ako za normálnych okolností. 

Nespotrebovanú elektrinu viete navyše využiť pri výpadku prúdu, odpredať ju alebo si znížiť výšku účtu jej započítaním.

Koľko energie dokážu vyrobiť solárne panely?

Množstvo energie, ktoré môžu solárne panely vyrobiť, závisí od viacerých faktorov. Čím viac panelov máte, tým viac energie môžete využiť. Novšie, účinnejšie panely majú tiež tendenciu vyrábať viac energie ako staršie modely.

Pri správnom nastavení a podmienkach môžu solárne panely poskytovať spoľahlivý zdroj obnoviteľnej energie po celé desaťročia. Po vrátení počiatočných nákladov na systém si budete počas celej životnosti panelov užívať prakticky bezplatnú elektrinu.



 
 

Recommended articles