PULSe 4K - Zrýchli vám pulz
Trochu prekvapujúco uviedla v auguste na trh slovenská spoločnosť AB-COM, s. r. o., nový satelitný prijímač s označením PULSe 4K. Patrí medzi tzv. Enigma2 prijímače a je určený pre náročnejších zákazníkov. Mnohým nestačí len obyčajné prepínanie kanálov spojené s pasívnym sledovaním satelitnej televízie, ale chcú získať aj mnoho ďalších užitočných funkcií navyše. Samotný výrobca uvádza PULSe 4K na trh s prívlastkom „high-endový“. Či je tento prívlastok oprávnený, prezradia nasledujúce riadky.
Začnime vzhľadom. PULSe 4K je zahalený do čiernej kovovej krabičky s plastovým predným panelom. Rozmermi sa radí medzi stredne veľké prijímače. Dizajn predného panelu je čistý a hladký. Na polovicu sa delí medzi 7-segmentový LED displej vľavo a otváracie dvierka na pravej strane. Súčasťou displeja je aj logo podsvietené stavovou LED diódou. Dotykom loga môžete prístroj zapnúť či vypnúť do pohotovostného stavu. Je to zároveň jediný ovládací prvok na prístroji. Displej sprostredkuje informácie o čísle zvoleného kanálu, resp. o aktuálnom čase. Povrch dvierok imituje brúsený hliník a zdobí ho „pozlátený“ názov prijímača. Po ich odklopení srdce sateliťáka zaplesá nad dvojicou (!) CI/CI+ slotov, štrbinou univerzálnej programovateľnej čítačky, portom USB (2.0) a menej obvyklým slotom na SD mikrokartičku. Výborná vec pre tých, ktorí chcú napr. nahrávať programy a nechcú ich dlhodobo skladovať. Prijímač si môžete zakúpiť vo verzii so 64 GB kartou. Skúsenosti hovoria, že na ňu môžete uložiť napr. cca 10 futbalových zápasov vo Full HD rozlíšení.
Pre tých, ktorí túžia po väčšom úložisku dát, je určená zásuvka na 2,5-palcový HDD/SSD disk s výškou maximálne 15 mm. Vyberateľná zásuvka je na zadnom paneli. Disk sa jednoducho do nej vloží, upevní sa štyrmi skrutkami a zasunie. V menu prístroja ho stačí inicializovať a hotovo. Prijímač si rovno môžete zakúpiť aj s 1 TB HDD. Osobne sa však prihováram za SSD. Rýchlosť a absolútne ticho pri používaní SSD – to podľa mňa za nejaké to euro navyše rozhodne stojí. Okrem lokálneho úložiska v prístroji môžete nahrávky uložiť aj napr. na domácom NAS serveri či inom úložisku vašej domácej siete.
Prijímač je napájaný 12 V externým adaptérom a vybavený aj sieťovým vypínačom. Odmeraná typická spotreba sa pohybuje pod 10 W, v hlbokom spánku výrobca avizuje spotrebu 0,5 W. Napriek malému príkonu je šasi prístroja bohato perforované a nepotrebuje žiadne nútené chladenie.
V základe je PULSe 4K vybavený jedným DVB-S2X tunerom, ten „môj“ bol doplnený o ďalší „Plug & Play“ DVB-S2X tuner aj s výstupom. Na úplne nezávislé sledovanie / nahrávanie dvoch programov z rôznych družíc či transpondérov je nutný dvojitý prívod z antény. Druhý tuner môže byť potom napr. nezávislým zdrojom signálu pre ďalší prijímač s Enigmou 2 alebo android box. Takisto môže byť zdrojom obrazu pre funkciu PIP (obraz v obraze). A to dokonca až v 4K rozlíšení.
Zákazník si však ako druhý tuner môže vybrať kombináciu S2X tuneru a DVB-C/T2. Získa tak prístroj, ktorý dokáže prijímať signál satelitnej, káblovej a terestriálnej televízie. Ako sám názov Plug & Play naznačuje, inštalácia druhého tuneru je jednoduchá a zákazník si ho môže nainštalovať aj dodatočne v domácich podmienkach.
Poslednými konektormi na zadnom paneli sú nepostrádateľný HDMI 2.0 a výstup, optický S/PDIF audio výstup, ďalší USB 2.0 a ethernetový port RJ45 s maximálnou rýchlosťou prenosu 100 MB/s. Wifi modul prijímač vstavaný nemá, ale určite bude k dispozícii externý USB modul. Dôležitá je prítomnosť hardvérového duálneho (!) transkódovania, teda prekódovanie obrazu na nižšie rozlíšenie. Využíva sa pri streamovaní signálu cez wifi. Na menších displejoch prenosných zariadení stačí aj nižšie rozlíšenie a tým aj nižší dátový tok. Na streamovanie obrazu v enigma2 existuje viacero bezplatných aplikácií pre iOS aj Android.
Streamovať televízny signál je možné (drôtovo aj bezdrôtovo) aj na Pc prostredníctvom aplikácie open Webif. Cez toto rozhranie je možné na diaľku prijímač aj ovládať virtuálnym diaľkovým ovládačom, editovať zoznamy programov, posielať obrazové správy, programovať časovač nahrávania a pod.
Veľmi nenápadný, ale o to viac potešujúci je 3,5 mm konektor na pripojenie externého snímača povelov diaľkového ovládača. To rozširuje už slušný uhol ovládania prístroja. Prípadným minimalistom či tajnostkárom zase umožní prijímač prípadne niekam „zašiť“. Na ovládanie je priložený nie nadrozmerný diaľkový ovládač s pomerne veľkým počtom tlačidiel. Jeho horná strana je akoby pogumovaná, ovládač je anatomicky tvarovaný a dobre padne do ruky. Prekvapujúco využíva dva väčšie monočlánky AA, dnes sme si zvykli skôr na tie „trojáčkové“.
Toľko teda vyčerpávajúci zoznam konektivity prístroja a je čas pozrieť sa PULSe 4K „na črevá“. Samozrejme, len virtuálne, žiadne náradie pri tom nepoužijeme. Hlavným motorom prijímača je procesor firmy Huawei HiSilicon Hi3798mV200. Je založený na 64-bitovej architektúre (ARmv7) so štyrmi jadrami cortexA53, frekvenciou 4 x 1,6 GHz a výkonom až 15 000 DMIPS. Procesor bol vyvinutý na multimediálne účely a okrem iného podporuje, samozrejme, kodek H.265-HEVc a prehrávanie obsahu s vysokým dynamickým rozsahom HDR 10 a HLG. Ako grafický procesor je použitý GPU mali 450.
Výkonnému procesoru sekundujú dve rozmerné pamäte 2 GB RAM (DDR4) a až 8 GB FLASH (eMMC), takže o miesto na prípadné ukladanie aplikácií naozaj nie je núdza.
Tak teda „železo“ má PULSe 4K poriadne. Samotné svaly však nestačia, potrebuje ešte aj „rozum“. Prijímače s Enigma 2 môžu pracovať pod rôznymi alternatívnymi „imidžmi“, ktoré pripravujú rôzne tímy tvorcov. Aj pre PULSe 4K budú určite k dispozícii viaceré alternatívy, ten môj predpredajný kus obsahoval image openATV vo verzii 6.4. Tento image dôverne poznám. Mám ho nainštalovaný až v troch mojich prijímačoch a považujem ich ho za jeden z najlepších. V priebehu testovania sa postupne začali objavovať takmer na dennej báze „apgrejdy“ určené priamo pre PULSe 4K. Pribudla aj podpora teamu PLI. Prijímač však bežal spoľahlivo, takže som necítil žiadnu potrebu čokoľvek meniť. Vzhľad grafického rozhrania (tzv. skin), použitý výrobcom si môže používateľ nainštalovať podľa svojho vkusu, výrobca predinštaloval skin mymetrix.
V Enigma 2 môžete do pamäte uložiť neobmedzené množstvo televíznych a rozhlasových kanálov. Naladené programy si môžete usporiadať do skupín, tzv. bouquetov, podľa vlastného uváženia, resp. settingy programov sú dostupné aj na nete. Kanály je možné usporiadať aj manuálne, pričom určite využijete niektorý z dostupných programov (napr. Dreamboxedit) a usporiadate si ich cez domácu sieť.
Pri prvotnom zapnutí PULSe 4K nabieha expresne rýchlo. Nameraná hodnota pod 30 s je jedna z najnižších, s akou som sa kedy stretol. Nábeh z pohotovostného stavu je, samozrejme, okamžitý. Prepínanie kódovaných programov trvá cca dve sekundy. Svedčí to o výborne vyladenom tandeme hardvér – softvér. Čas nábehu závisí od použitého image, skinu či množstva nainštalovaných aplikácií. Niektoré z nich ponúka výrobca už predinštalované, ďalšie si môže užívateľ ľahko doinštalovať cez net. V open ATV je ich k dispozícii veľké množstvo. Ja používam napr. aplikáciu na inštaláciu farebných log programov – tzv. pikon, aplikáciu na prehrávanie filmov a seriálov, aplikáciu na správy o počasí, na prehrávanie internetových rádií, elektronického programového sprievodcu EPG a pod.
Dekódovanie televíznych kanálov zabezpečuje spomínaná univerzálna čítačka. Pre funkčnosť uni-čítačky je nutné do prijímača nainštalovať tzv. softcamfeed, ktorý obsahuje dekódovací softvér (napr. OSCam) pre karty rôznych providerov. V ostatných prípadoch je možné využiť dvojicu CI/CI+ slotov na dekódovacie moduly. Každý 70 modul dokáže dekódovať súčasne dva programy, takže pri paralelnom využití oboch modulov je možné nezávisle sledovať rôzne programy na štyroch zariadeniach v tom istom čase.
Špeciálne sa zmienim o aplikácii KODI, ktorá umožňuje inštaláciu ďalšieho množstva rôznych aplikácií. Kodi sa s Enigmou 2 nemajú vo všeobecnosti príliš v láske. Vďaka HiSiliconu tu však beží všetko OK. A to je mocný argument pre kúpu tohto prijímača. Vďaka procesoru prijímač prehráva veľké množstvo rôznych audio a video formátov, a to aj s vysokým dátovým tokom.
Čo sa týka obrazu, tomu niet príliš čo vyčítať. Obraz v rozlíšení 4K je skvelý, Full HD je klasika. Enigma 2 ponúka mimoriadne bohaté možnosti korekcií obrazu, ja som ho však nepovažoval za potrebné korigovať.
Zhrnuté a podčiarknuté
AB PULSe 4K je vynikajúco vybavený prijímač, ktorý dokáže spracovať satelitný televízny signál v rozlíšení 4K (3 840 x 2 160 pixelov). V prípade potreby je možné doplniť ho na dvojtunerový satelitný prijímač, resp. použiť trojkombináciu satelitného, káblového a terestriálneho tunera. Pracuje pod stabilným operačným systémom Enigma 2, pričom AB-COM, s. r. o., je známy dlhodobou softvérovou podporou svojich prijímačov. Prijímač je vybavený okrem univerzálnej čítačky kariet aj dvomi CI slotmi na externé dekódovacie moduly. To je pre dynamicky sa vyvíjajúce satelitné vysielanie veľmi dôležité. Do prijímača je možné vložiť micro SD, resp. HDD/SSD na ukladanie nahrávok.
Enigma 2, 4K rozlíšenie, podpora H.265-HEVc, podpora HDR10, HLG
Výborná výbava, decentný vzhľad
Možnosť modifikovať prijímač na verziu s viacerými tunermi
Prítomnosť slotu na HDD/SDD, 2x CI slot na externé moduly
Výkonný procesor, veľká kapacita pamätí RAm a FLASH
Výborný pomer cena/výkon
Chýba zabudované wifi, LAN len 100 mb/s, USB
Technické špecifikácie:
– satelitný prijímač so 4K (UHD) rozlíšením 2160p, s podporou H.265-HEVc, HDR a HDR10
– linuxový operačný systém Enigma 2
– štvorjadrový procesor HiSilicon Hi3798mV200 s jadrami cortex A53,
frekvencia 4 x 1,6 GHz (15 000 DmIPS), grafický procesor mali 450
– pamäte 2 GB RAM DDR4, 8 GB Flash
– tuner DVB-S2X, voliteľný ďalší Plug&Play tuner DVB-S2X, resp. kombinovaný DVB-T2/C tuner
– DISEcQ 1.0, 1.1, 1.2 a podpora USALS
– 2 x CI slot, 1 x univerzálna čítačka
– slot pre 2,5“ HDD/SSD s max. výškou 15 mm, 1 x slot pre micro SD, 2 x USB 2.0
– sieťové pripojenie 10/100 mb/s
– transkódovanie, podpora funkcie multiroom, PIP, EPG, HBBTV
– veľké množstvo zdarma dostupných doplnkov
– napájanie externým 12 V adaptérom, príkon v pohotovostnom režime 0,5 W, typický príkon cca 10 W
Rozmery (š x v x h): 270 mm x 62 mm x 190 mm
Recenzia magazínu: High&Style
Autor: JÁN ANTAL