Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website

Svalnatý trpaslík PULSe 4K MINI

Už na prvý pohľad je jasné, že tento prijímač pôsobí ako zmenšenina PULSe 4K, ktorú poľahky ulapíte do jednej ruky. Dizajn je totiž veľmi podobný. Aj tu predný panel tvorí plastová imitácia škriabaného eloxovaného hliníka vpravo kombinovaná s hladkou ľavou časťou. Displej by ste však hľadali márne. O zapnutí či vypnutí prijímača vás informuje len identická stavová dióda ako pri väčšom bratovi. Jej dotknutím zároveň prístroj uspíte, resp. prebudíte. Ak vám podsvietenie diódy vadí, dá sa vypnúť. Malé rozmery (š x v x h) 145 mm x 50 mm x 110 mm by mohli zvádzať k podceňovaniu tohto drobca. V malom tele sa však skrýva veľké srdce v podobe kórejského čipu od Huawei – Hi3798MV200, teda presne rovnakého ako vo väčšom PULSe 4K. Je založený na 64-bitovej architektúre (ARMv7) so 4 jadrami CortexA53, frekvenciou max . 4 x 1,6 GHz a výkonom až 15 000 DMIPS. Trochu menšia, ale stále dostatočne veľká je gigová „RAM“-ka, FLASH-ka zostala nezmenená, teda až 8 GB. To je v kategórii satelitných prijímačov naozaj luxusná hodnota. Ani použitá grafika Mali 450 nie je odlišná.

To všetko naznačuje, že kvalita obrazu bude rovnaká – teda vynikajúca. Ani v ostatných veciach za rozmerovo dospelejšími prijímačmi PULSe 4K Mini v ničom nezaostáva. Posúďte sami: 1 x DVB-S2X tuner, 1xCI/CI+ slot na vloženie externého modulu (dnes čoraz zriedkavejšie), 1 x univerzálna čítačka, 1 x HDMI výstup, 2 x USB, z toho jeden dokonca 3.0, 1 x čítačka Micro SD kariet, 1 x nepostrádateľný RJ45 na pripojenie do siete. Dokonca sa na miniatúrnom tele opäť našlo miesto na kolískový sieťový vypínač. Externý adaptér a diaľkový ovládač sú navlas rovnaké ako pri „maxiverzii“. Na zväčšenie ovládacieho uhla je zase k dispozícii externý senzor, ktorý sa pripája k 3,5 mm konektoru. Je v príslušenstve a okrem toho, že výrazne zväčšuje uhol ovládania, umožňuje prijímač napr. úplne „zašiť“ mimo dohľadu.

PULSe 4K Mini sa možno na prvý pohľad javí ako dobrý druhý prijímač do domácnosti. Z uvedeného však vyplýva, že v pohode zvláda aj funkciu hlavného prijímača. Samozrejme, potenciálny majiteľ sa musí zmieriť s absenciou displeja a nemožnosťou výmeny tunera za tuner dvojitý. Vzhľadom na rozmery sa dovnútra nevmestí ani interný HDD. Ten však v pohode nahradíte pripojením externého HDD alebo iného úložiska v sieti. Ak však nemienite skladovať dlhodobo veľké dátové súbory, najelegantnejším riešením je nahrávanie na spomínanú micro SD kartu. Koľko sa na ňu vmestí? To závisí od dátového toku vysielaného obsahu. Moje skúsenosti hovoria, že na 64 GB kartu vpracete približne 10 futbalových zápasov, teda cca 20 hodín záznamu, ktoré po pozretí, samozrejme, premazávam.

Prijímač PULSe 4K Mini nezaostáva za svojím starším bratom ani v podpore najnovších technológií. Pri 4K prijímači je nutné, aby dokázal dekódovať HEVC-H.265. Je to kodek, ktorý dokáže ekonomicky komprimovať väčší dátový tok pri 4K vysielaní. Nesmie chýbať ani HDR/HDR10 (High Dynamic Range), ktorá rozširuje kontrastný pomer a farebnú ostrosť. HLG zase zaručuje spätnú kompatibilitu zobrazenia HDR obrazu na starších televízoroch, ktoré HDR nepodporujú. Nechýba ani podpora HBB TV, umožňujúca prezeranie digitálneho obsahu z internetu. Technológia PIP (Obraz v obraze) je prítomná tiež, pravda, ohraničená možnosťami jednotunerového príjmu.

Na druhej strane ide o moderný DVB-S2X tuner, ktorý dokáže prijímať programy v režime multistream. Tento režim používajú satelitní operátori na prenos signálov pre káblovky alebo poskytovateľov pozemného televízneho vysielania. Ide však vždy o zahraničných poskytovateľov a stanice sa nachádzajú mimo družíc, ktoré najčastejšie preferujú slovenskí či českí diváci. Veľkým bonusom PULSe 4K Mini je tzv. multitranscoding. Prijímač dokáže v tom istom čase dekódovať signál do ďalších dvoch mobilných zariadení a PC. Ďalšou „multivychytávkou“ je tzv. multiboot. Mini môže obsahovať viacero bootovacích firmvérov, z ktorých si pri nábehu prijímača môžete vybrať. Pre Pulse 4K Mini sú k dispozícii rôzne verzie firmvéru od Open ATV a PLI. Celkove môže prijímač nabiehať alternatívne pod štyrmi OS Enigma 2. Či bude dakedy PULSe 4K bootovať aj pod androidom, zatiaľ nevedno.

Zásadnou vlastnosťou všetkých Enigma 2-kových prijímačov je možnosť pretvoriť si ich podľa osobných preferencií. (Viem, opakujem sa ako pokazený gramofón.) Týka sa to napr. vzhľadu používateľského rozhrania (tzv. skin), zostavovania favoritných skupín programov podľa ľubovôle (tzv. bouquety), inštalácia nespočetného množstva doplnkov (pluginov) voľne dostupných na internete. Spomeniem aspoň niektoré z nich: napr. programový sprievodca Cool Tv Guide, FASTSCAN – plugin na automatické ladenie staníc rôznych poskytovateľov (o. i. aj Skylink či Free Sat UPC), Chocholousek Picons – automaticky vyhľadáva a sťahuje logá programov z netu, Webradio FS – prehráva internetové rádiá, Archívy CZ/SK – prehrávanie archívov TV, Youtube, HBB Tv, Remote Channels Stream Converter – na streamovanie programov po sieti z iného prijímača, OpenWebIf – plugin, cez ktorý môžete sledovať a ovládať svoj prijímač cez PC. To isté sa dá dosiahnuť aj prostredníctvom aplikácie v mobilných zariadeniach. Samotný prijímač síce nemá zabudovanú wifi, ale tá sa dá doplniť cez externý USB adaptér. Ďalším veľkým plusom je prítomnosť pluginu Kodi (Verzia Leia 18.9), ktorý sám osebe obsahuje veľké množstvo ďalších pluginov. Keďže prijímač využíva v Kodi nie svoj vlastný, ale originálny KODI prehrávač, nie sú problémy ani s prehrávaním náročnejších videosúborov. To je veľká výhoda prijímačov s procesorom HiSilicon.

To všetko si môžete nainštalovať úplne zdarma, vyžaduje sa však znalosť práce s PC a chuť trochu sa vyhrať. Druhou možnosťou je nájsť si predajcu, ktorý urobí všetko za vás. Pripravujete sa však o ten víťazný pocit, keď po rôznych (aj neúspešných) pokusoch s konfiguráciou sa zrazu objaví obraz a zvuk. Aby sme to zhrnuli: AB PULSe 4K Mini je ekonomická kompaktná zmenšenina PuLSe 4K, ktorá vám ušetrí okrem miesta aj cca štvrtinu financií, zachová kvalitu obrazu aj zvuku a ponúkne v podstate podobné softvérové rozšírenia, ktoré zásadným spôsobom zvyšujú úžitkovú hodnotu prijímača. Či vám bude vadiť napr. absencia viacerých tunerov, displeja či možnosť zabudovania interného HDD či SSD – to už je vec osobných preferencií každého používateľa.

 

malé rozmery
veľký výkon
sympatický dizajn
dostatočná konektivita
veľké množstvo zdarma dostupných doplnkov

nezabudovaná wifi, ale dá sa riešiť externým USB wifi adaptérom

 

PULSe 4K MINI

Satelitný prijímač so 4K (UHD) rozlíšením 2160p, s podporou H.265-HEVC, HDR a HDR10 a HLG
Operačný systém:
Enigma 2 (Linux)
funkcia multiboot s Enigma 2 Linux OS
Procesor: štvorjadrový HiSilicon Hi3798MV200 s jadrami Cortex A53,
frekvencia 4 x 1,6 GHz (15 000 DMIPS), grafický procesor Mali 450
Pamäť: 1 GB RAM DDR4, 8 GB Flash
Tuner: DVB-S2X
Konektivita: 1 x CI rozhranie, 1 x univerzálna čítačka,
1 x slot pre micro SD, 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0
Sieťové pripojenie: 10/100 Mb/s
Ďalšia podpora: transkódovanie/mutitranskódovanie, podpora funkcie multiroom,
PIP aj v 4K, EPG, HBBTV, HDMI CEC, DISEcQ 1.0, 1.1, 1.2 a podpora USALS
Napájanie: externým 12 V adaptérom, príkon v pohotovostnom režime 0,5 W, typický príkon cca 10 W
Rozmery (š x v x h): 145 mm x 46 mm x 110 mm

Recenzia magazínu: High&Style
Autor: JÁN ANTAL



 
 

Recommended articles